چگونه درایورها را در ویندوز نصب کنیم؟

چگونه درایورها را در ویندوز نصب کنیم؟

 همیشه نصب و بروزرسانی درایورها دشوارترین قسمت از مراحل بعد از نصب ویندوز به شمار می رود. مناسبترین و بروزترین درایورها (کارت صدا، گرافیک، پرینتر و…) توسط سازندگان قطعات و دستگاه ها بر روی سایت آن دستگاه قرار می گیرد اما این کافی نیست چرا که در اکثر مواقع سایت سازنده (مانند: سایت درایور لپ تاپ لنوو) فیلتر است و یا دانلود درایور برای ویندوز 7، 8، 8.1 و یا 10 پیچیدگی هایی دارد که کاربر معمولی از توان آن بر نمی آید. در اینجا تجربه 20 ساله خود را در نصب انواع سخت افزار بر روی ویندوزهای مختلف خواهم گفت. این مقاله را از دست ندهید.درایور سخت افزار چیست؟ ابتدا برای فهم بهتر موضوع تعریفی ساده و روان از درایور را بیان می کنم. همه می دانیم که کامپیوتر از دو بخش نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده است و برای ارتباط نرم افزار و سخت افزار سیستم عامل ( همان ویندوز خودمان) نقش رابط را دارد. حالا برای شناساندن و معرفی سخت افزار به ویندوز، سازندگان قطعات و دستگاه ها بسته های نرم افزاری خاصی را همراه با قطعه قرار داده اند که باید بر روی ویندوز نصب شوند. برای مثال فرض کنید در یک خانواده زمانی که عروس یا داماد به عنوان عضو جدید به خانواده اضافه می شود، توسط یکی از اعضای خانواده به سایرین معرفی می شود که این امر شبیه به نصب درایور سخت افزار در ویندوز است. در سالهای گذشته که هنوز اینترنت به شکل کنونی گسترده نشده بود در جعبه هر قطعه ای، سی دی درایور نیز قرار داشت که با همه نسخه های ویندوز سازگار بود. که البته نگهداری از این سی دی ها برای مدت چند سال کاری بس دشوار بود و اکثر افراد آن را در جعبه قطعه نگهداری می کردند. اما اگر به هر دلیلی سی دی گم می شد و یا به دلایل مختلف خشدار شده و غیر قابل استفاده می شدند، دردسر بزرگی بود و پیدا کردن سی دی درایور امکان پذیر نبود مگر اینکه به فروشگاه عرضه قطعات سخت افزاری مراجعه کرده و با صرف هزینه های هنگفت از روی سی دی درایور همان قطعه یک نسخه رایت کنیم. 

چگونه درایورها را در ویندوز نصب کنیم؟

این مشکل برای من که هر روز با انواع کامپیوتر و قطعات مختلف سروکار داشتم معضل بزرگی بود و حتی دانلود آن از سایت سازنده هم با توجه به سرعت پایین اینترنت دیال آپ بسیار دشوار بود. برای همین دو عدد کیف سی دی صدتایی داشتم که هر کدام پر از سی دی درایور انواع و اقسام قطعات و دستگاه های مختلف بود و حمل و نقل آن هم یک مشکل جداگانه بود. به هر شکلی بود این دوران به اتمام رسید و با رشد روز افزون اینترنت سایتهای متعددی برای دانلود درایورها راه اندازی شد. در این بین باز هم مشکل جدی‌ای وجود داشت که کدام سایت معتبر بوده و بروزترین درایور را دارد. من به شخصه سایتهای زیادی را می شناسم و در بین آنها سایتهای معتبری هم وجود دارد ولی بیشتر آنها سایتهای خارجی بوده و فیلتر هستند. در سالهای اخیر سایت های فارسی دانلود نرم افزار نیز به صورت جزئی به درایورها پرداخته اند اما بهترین سایت دانلودی که من دیدم و به صورت کامل درایورها را پشتیبانی کرده و آنها را بروزرسانی می کند سایت آنی یار است. در ادامه بیشتر با این سایت آشنا می شویم.

چگونه درایورها را در ویندوز نصب کنیم؟

ویژگی های سایت دانلود درایور معتبر اگر شما هم برای دانلود درایور لپ تاپ (هدیه آنی یار به شما : درایور کمیاب لپتاپ Lenovo Ideapad L340 – A) ، پرینتر و یا هر قطعه از کامپیوتر خود در موتور جستجوگر گوگل سرچ کرده باشید متوجه سردرگمی در بین سایت های متعددی که درایور مورد نظر شما را ارائه می کنند شده اید. من هم این سر درگمی را داشته ام و به مرور پی به برخی ویژگی ها در سایت های معتبر دانلود درایور شده ام که مهمترین های آنها را می گویم : درایورهای موجود در سایت بروز باشند. تاریخ بروزرسانی درایور در سایت مشخص باشد. درایور برای همه سیستم عامل ها در سایت موجود باشد. سایت نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی درایورها را داشته باشد. مراحل دانلود درایور در سایت سهل و در دسترس باشد. توضیحات فارسی و کاملی از درایور را ارائه کند. فایلهای دانلود شده سالم باشد. سرور سایت در داخل ایران باشد.

 چگونه درایورها را در ویندوز نصب کنیم؟

حالا که با مشخصات سایتهای دانلود درایور معتبر آشنا شدید، بخش درایورهای سایت آنی یار را از دست ندهید.

انواع روشهای نصب درایورهای سخت افزاری برای نصب و بروز رسانی سخت افزارها در ویندوز 7 و بالاتر 4 روش وجود دارد : 1- نصب با استفاده از فایل Setup.exe و یا Inestall.exe 2- نصب از طریق Search automatically … 3- نصب از طریق Browse for drivers on your computer 4- نصب از طریق Let me pike from a list … هر روش برای مواقع خاصی به کار می رود و برای هر کدام مقاله ای جداگانه نیاز است که من در اینجا تنها روش چهارم را توضیح خواهم داد. در بخش مقالات سایت آنی یار به صورت کامل به هر روش پرداخته شده است.

چگونه درایورها را در ویندوز نصب کنیم؟

روش چهارم نصب درایور این روش بهترین و مطمئن ترین روش برای نصب هر نوع درایور است. در ادامه درایور پرینتر Hp p2035 را از سایت آنی یار دانلود و از حالت فشرده خارج می کنیم ( مزیت این سایت این است که درایورهای آن برای همه نسخه های ویندوزها مناسب‌اند.) و به روش زیر درایور را نصب می کنیم : 1- با کلیدهای ترکیبی Win+R پنجره Run را باز کرده و عبارت devmgmt.msc را تایپ کرده و دکمه ok را می زنیم تا پنجره Device Manager باز شود. 2- سپس درایور نصب نشده را در قسمت Other Devices پیدا کرده و بر روی آن کلیک راست و گزینه Update Drive را میزنیم تا پنجره آن باز شود. 3- در ادامه گزینه Browse my computer for … را کلیک مر کنیم تا به مرحله بعد برود. 4- در این قسمت گزینه Let me pick from a list of … را میزنیم و در پنجره بعد دکمه Have Disk را کلیک می کنیم. 5- در کادر Install From Disk دکمه Browse را می زنیم و در پنجره باز شده به پوشه درایور دانلود شده می رویم و از داخل آن فیلی که با پسوند inf می باشد را انتخاب می کنیم و دکمه ok را می زنیم. 6- در مرحله آخر دکمه Next داخل پنجره را می زنیم و صبر می کنیم تا درایور به آسانی نصب شود. نکته: اگر فایل inf انتخاب شده با خطا مواجه شد و یا مناسب درایور نبود به مرحله 5 رفته و فایل inf مناسب را از داخل پوشه انتخاب می کنیم.

ویژگی منحصر به فرد آنی یار اگر درایوری را در اینترنت پیدا نکردید می توانید در قسمت درخواست نرم افزار، درایور مورد نظر خودتان را ثبت کنید تا خیلی سریع برایتان ارسال شود.

چگونه درایورها را در ویندوز نصب کنیم؟

در آخر… یکی از ویژگی های سایت آنی یار پشتیبانی تلفنی و آنلاین به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته است و این امکان را به شما می دهد که در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکلی در دانلود و یا نصب درایورها، در هر ساعتی از شبانه روز با کارشناسان خبره آنی یار تماس گرفته و مشکل خود را برطرف کنید. پیشنهاد من به شما برای دانلود کمیابترین درایورها سایت آنی یار است، آن را از دست ندهید.